10 Чер 2020
3873

ОБЕРЕЖНО: ЕЛЕКТРИЧНИЙ СТРУМ!

В навколишньому середовищі застосовується багато електричних установок, електроприладів, які потребують певних знань, дотримання певних правил поводження в місцях розташування електроустаткування та ліній електропередачі. Щоб уникнути нещасних випадків від ураження електричним струмом, необхідно усвідомлювати серйозність загрози електричного струму і не ставитися до нього легковажно. Найважливіша властивість електричного струму полягає у тому, що він невидимий, не має ні  запаху, ні кольору.

Нехтування «Правилами охорони електричних мереж» та несвоєчасне виконання робіт зі зрізання дерев може призвести до обривів проводів ліній електропередачі при поривах вітру. А це може спричинити загибель людей чи тварин, виведення з ладу електричного обладнання та призупинення електропостачання.

Немає більшої цінності на землі, ніж людина, її життя та здоров’я. Тому кожен із нас повинен сам подбати про свою безпеку.

Певну небезпеку для життя та здоров’я людей несуть лінії електропередачі, тому для них встановлено охоронні зони. У межах охоронних зон землі у їх власників та користувачів не вилучаються, а використовуються з обмеженнями, передбаченими «Правилами охорони електричних мереж».

Звертаємо Вашу увагу на необхідність дотримання правил техніки безпеки при виконанні робіт у межах охоронних зон ліній електропередачі та трансформаторних підстанцій, а саме: дотримання мінімально допустимих відстаней від електричних мереж до будинків, споруд, земельної і водної поверхні, зокрема, під час проведення польових робіт.

Охоронні зони електричних мереж встановлюються:

1) уздовж повітряних ліній електропередачі – у вигляді земельної ділянки і повітряного простору, обмежених вертикальними площинами, що віддалені по обидві сторони лінії від крайніх проводів за умови не відхиленого їх положення на відстань (для повітряних ліній напругою):

2 метрів – до 1 кВ;
10 метрів – до 20 кВ;
15 метрів – 35 кВ;
20 метрів – 110 кВ;
30 метрів – 330 кВ;
40 метрів – 750 кВ.

2) за периметром трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв – на відстані 3 метрів від огорожі або споруди;

3) уздовж підземних кабельних ліній електропередачі – у вигляді земельної ділянки, обмеженої вертикальними площинами, що віддалені по обидві сторони лінії від крайніх кабелів на відстань 1 метра.

Забороняється в охоронних зонах повітряних і кабельних ліній, трансформаторних підстанцій, розподільних пристроїв і пунктів виконувати будь-які дії, що можуть порушити нормальну роботу електричних мереж, спричинити їх пошкодження або нещасні випадки, а саме:

  • перебувати стороннім особам на території і в приміщеннях трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв, відчиняти двері і люки цих споруд, здійснювати самовільні перемикання електричних апаратів та підключення електричних мереж;
  • будувати житлові, громадські та дачні будинки;
  • влаштовувати будь-які звалища;
  • складати добрива, корми, торф, дрова, інші матеріали;
  • складувати солому та випалювати стерню;
  • розпалювати вогнища;
  • розташовувати автозаправні станції або інші сховища пально-мастильних матеріалів;
  • накидати на струмовідні частини об’єктів електричних мереж і наближати до них сторонні предмети, підніматись на опори повітряних ліній електропередачі, електрообладнання приміщеннях трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв, демонтовувати їх елементи;
  • саджати дерева та інші багаторічні насадження;
  • влаштовувати спортивні майданчики для ігор, стадіони, зупинки громадського транспорту, проводити будь-які заходи, пов’язані з великим скупченням людей;
  • запускати спортивні моделі літальних апаратів, повітряних зміїв.

Також у межах охоронних зон забороняються без представника енергорозподільчої компанії:

  • будівництво, реконструкція, капітальний ремонт, знесення будівель і споруд;
  • здійснення усіх видів гірничих, вантажно-розвантажувальних, землечерпальних, підривних, меліоративних, днопоглиблювальних робіт, вирубування дерев, розташування польових станів, загонів для худоби, установлення дротяного загородження, шпалер для виноградників і садів, а також полив сільськогосподарських культур;
  • проїзд в охоронних зонах повітряних ліній електропередачі машин, механізмів загальною висотою з вантажем або без нього від поверхні дороги понад 4,5 метра.

Нагадуємо, що небезпечним є наближення до обірваних дротів, блискавкозахисних тросів, доторкання до металевих та залізобетонних опор, наїзд на опору транспортом, падіння дерев на проводи, спроба викрадення дротів,  хуліганські дії сторонніх осіб, пряме попадання блискавки і пошкодження ізолятора або блискавкозахисного тросу. Також велику небезпеку несуть дерева, гілля яких розрослося і торкається дротів електромереж. Перебувати поблизу таких дерев, а тим паче збирати урожай з них – дуже небезпечно.

У випадку виявлення обірваного проводу суворо забороняється наближатися до нього на відстань менше 8 метрів.

УВАГА!

У випадках виявлення факторів пошкодження деталей ліній електропередачі, обірваних проводів, відкритих дверей розподільних пристроїв, а також якщо Ви стали свідком розкрадання повітряних ліній електропередачі, обладнання трансформаторних підстанцій або навмисного споживання електроенергії поза обліком, негайно інформуйте про це відповідний район електромереж або телефонуйте на гарячу лінію Кол-центру за багатоканальним безкоштовним номером 0-800-50-50-62.

Департамент охорони праці АТ «Хмельницькобленерго»

Наверх