Процедура приєднання

Регулятор на засіданні, що відбулось 29 грудня 2023 року, прийняв рішення про відновлення з 1 січня 2024 року надання послуг зі стандартних та нестандартних приєднань до електричних мереж відповідно до Кодексу систем розподілу.
Разом з тим, з метою забезпечення можливості приєднання до електричних мереж на територіях, де можливі або тривають активні бойові дії, з урахуванням вимог безпеки і захисту здоров’я та життя виробничого персоналу операторів систем розподілу НКРЕКП продовжила надання операторами систем розподілу послуг з приєднання відповідно до Порядку тимчасового приєднання електроустановок до системи розподілу у період дії в Україні воєнного стану, затвердженого постановою НКРЕКП від 26.03.2022 №352 (Порядок), виключно для замовників, які звернулись із заявою про приєднання електроустановок:

  • об’єктів, що використовуються для тимчасового розміщення переміщених (евакуйованих) осіб з метою їх тимчасового проживання в модульних містечках, та для задоволення потреб підприємств із сфери управління Міністерства з питань стратегічних галузей промисловості України та Міністерства економіки України, а також підприємств Державного концерну «Укроборонпром», які залучені до виконання мобілізаційного завдання, Збройних Сил України, інших військових формувань України, правоохоронних органів і сил цивільного захисту;

  • розташованих на територіях, де можливі бойові дії, територіях активних бойових дій та/або території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, визначених згідно з наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309.


Особливості приєднання до електричних мереж у період дії в Україні воєнного стану. Коротко про головне

26.03.2022 р. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг постановою №352 затвердила Порядок тимчасового приєднання електроустановок до системи розподілу у період дії в Україні воєнного стану.

Постанова від 26 березня 2022 р. № 352 «Про затвердження Порядку тимчасового приєднання електроустановок до системи розподілу у період дії в Україні воєнного стану»

Заява про приєднання разом із копіями доданих до неї документів подається Замовником особисто або надсилається поштовим рекомендованим відправленням, або може бути подана в електронному вигляді на електронну адресу ev@hoe.com.ua із застосуванням електронного цифрового підпису в установленому законодавством порядку.


Інформація щодо процедури приєднання електроустановок замовників до електричних мереж

Приєднання новозбудованих, реконструйованих чи технічно переоснащених електроустановок замовників до електричних мереж регулюється Кодексом систем розподілу, затвердженим Постановою НКРЕКП від 14.03.2018 р. № 310 (із змінами і доповненнями).

Стандартне приєднання - приєднання електроустановки замовника до діючих мереж оператора системи розподілу на відстань, що не перевищує 300 метрів по прямій лінії від місця забезпечення потужності до місця приєднання, яке диференціюється за ступенем потужності:

  • перший ступінь - до 16 кВт включно;
  • другий ступінь - від 16 кВт до 50 кВт включно;

Нестандартне приєднання - приєднання до електричних мереж електроустановки, за умов приєднання якої ступені напруги в точці приєднання та точці забезпечення потужності не збігаються та/або за умови перевищення числових значень для стандартного приєднання, приєднання до електричних мереж суб’єкта господарювання, який не є ОСР.

У випадку приєднання електроустановок, замовнику для отримання технічних умов із приєднання до електричних мереж АТ «Хмельницькобленерго», необхідно звернутись в «єдине вікно» відповідного району електричних мереж (поштові адреси «єдиних вікон», телефони та електронні адреси) незалежно від типу приєднання, з заявою встановленого зразка та необхідними документами, а саме:

  1. копія паспорта у разі відсутності унікального номера запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (для фізичних осіб);
  2. належним чином оформлений документ, що посвідчує право на представництво інтересів особи у випадку подання заяви представником;
  3. копія документа, що підтверджує право власності чи користування об’єктом нерухомого майна у разі відсутності відомостей у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно;
  4. графічні матеріали із зазначенням місця розташування об'єкта (об'єктів) замовника, земельної ділянки замовника та прогнозованої точки приєднання (для об'єктів, що приєднуються до електричних мереж уперше);
  5. техніко-економічне обґрунтування (у визначених цим Кодексом випадках, в інших випадках – за наявності);
  6.  інформаційна довідка-повідомлення (довільної форми) щодо наявності або відсутності намірів брати участь в аукціоні з розподілу річної квоти підтримки (для суб’єктів господарювання – виробників ВДЕ).

У разі приєднання фотоелектричної станції, що розташована на об'єкті архітектури (дах, фасад), технічних засобів телекомунікації на об’єкті архітектури до заяви про приєднання додатково додаються:

  1. копія документа, що підтверджує право власності чи користування об'єктом архітектури або право власності чи користування частиною об'єкта архітектури (дах, фасад) (у разі приєднання фотоелектричної станції);
  2. копія договору з доступу (у випадку приєднання технічних засобів телекомунікації відповідно до Закону України «Про доступ до об’єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою розвитку телекомунікаційних мереж»);
  3. графічні матеріали із зазначенням (вказанням) місця розташування об'єкта (об'єктів) замовника, земельної ділянки замовника та прогнозованої точки приєднання (для об'єктів, що приєднуються до електричних мереж уперше);
  4. лист-погодження від власника об'єкта архітектури, на якому буде здійснено будівництво та експлуатацію фотоелектричної станції, технічних засобів телекомунікації, щодо надання дозволу на улаштування точки приєднання на межі земельної ділянки власника об'єкта архітектури, на якому буде розташована відповідна фотоелектрична станція, технічні засоби телекомунікації. Точка приєднання фотоелектричної станції, що розташована на об'єкті архітектури (дах, фасад), технічних засобів телекомунікації має бути розташована на межі земельної ділянки власника об'єкта архітектури, на якому буде розташована відповідна фотоелектрична станція, технічні засоби телекомунікації.

У разі приєднання індустріального парку, створеного відповідно до вимог законодавства, замовником з приєднання індустріального парку додатково до заяви додаються:

  1. копія документа про право власності чи користування земельною ділянкою, кадастрові номери земельних ділянок, на яких створено індустріальний парк;
  2. копія витягу з Реєстру індустріальних (промислових) парків;
  3. копія договору про створення та функціонування індустріального парку (якщо замовником послуги з приєднання індустріального парку є керуюча компанія індустріального парку).

У разі приєднання до електричних мереж суб'єкта господарювання згідно з пунктом 4.1.11 глави 4.1 Кодексу систем розподілу до заяви про приєднання додаються технічні вимоги та/або вихідні дані, отримані від суб'єкта господарювання.

У заяві про приєднання зазначаються відомості про:

  1. номер запису про право власності та реєстраційний номер об’єкта нерухомого майна в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно;
  2. унікальний номер запису замовника (фізичної особи) в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності);
  3. реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку в паспорті (або слово «відмова» у разі, якщо паспорт виготовлений у формі картки) – серія та номер паспорта) (за наявності);
  4. наявність/відсутність статусу платника єдиного податку;
  5. індивідуальний податковий номер (для юридичних осіб);
  6. код ЄДРПОУ у випадку подання заяви юридичною особою.

В «єдиних вікнах» замовники можуть отримати детальну і вичерпну консультацію з питань приєднання, у тому числі бланки заяв і договорів.

У службах «єдиного вікна» для ознайомлення замовників встановлені стенди, на яких розміщена інформація з питань приєднання: зразки заповнення заяви, перелік документів, які додаються до заяви, ставки плати за стандартне приєднання й інша інформація, що стосується замовлення послуг з приєднання.

Послуга зі стандартного приєднання надається на підставі типового договору про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу, який є публічним договором приєднання та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України за типовою формою.

При стандартному приєднанні ОСР готує технічні умови на приєднання, забезпечує виконання проектної документації, будівельно-монтажних, пусконалагоджувальних робіт та введення в експлуатацію новозбудованих чи реконструйованих електроустановок до точки приєднання замовника.

Технічні умови на стандартне приєднання надаються замовнику ОСР протягом 10 робочих днів з наступного робочого дня від дати реєстрації заяви та повного пакета документів, передбачених Кодексом систем розподілу. Договір про приєднання вважається укладеним з дати подання замовником належним чином оформленої заяви про приєднання та документів, що додаються до неї. Технічні умови набирають чинності після оплати замовником вартості послуги з приєднання. Якщо замовник не оплатив послугу зі стандартного приєднання протягом 20 днів з дня отримання технічних умов, розрахунку вартості плати за приєднання до електричних мереж та рахунка на оплату плати за приєднання, такий договір вважається розірваним, а технічні умови такими, що не набрали чинності

Строк надання послуги зі стандартного приєднання для електроустановок замовника першого ступеня потужності становить 45 календарних днів, починаючи з наступного робочого дня від дати оплати замовником ОСР вартості приєднання відповідно до договору про приєднання. Для електроустановок замовника другого ступеня потужності цей строк становить 60 календарних днів, починаючи з наступного робочого дня від дати оплати замовником ОСР вартості приєднання відповідно до договору про приєднання.

У разі стандартного приєднання та нестандартного приєднання «під ключ» розроблення проектно-кошторисної документації на електроустановки зовнішнього електрозабезпечення здійснюється ОСР (та включає ввідний пристрій з комутаційним апаратом (ввідним)).

Послуга з нестандартного приєднання надається на підставі типового договору про нестандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу «під ключ» або з проєктуванням лінійної частини приєднання замовником, який є публічним договором приєднання та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України за відповідною типовою формою.

АТ «Хмельницькобленерго» при нестандартному приєднанні забезпечує виконання будівельно-монтажних, пусконалагоджувальних робіт та введення в експлуатацію новозбудованих чи реконструйованих електроустановок до точки приєднання замовника.

При бажанні, замовник може здійснювати проектування лінійної частини приєднання, про що робить відмітку у заяві.

Перебіг строку надання послуги з приєднання починається з дня, наступного за днем оплати Замовником ОСР вартості послуги з приєднання до електричних мереж відповідно до умов договору про приєднання.

ОСР зобов'язаний, а замовник має право здійснювати всі можливі заходи в межах чинного законодавства з метою вирішення питання щодо відведення в установленому порядку земельних ділянок для розміщення об'єктів електроенергетики, у тому числі направлення відповідних листів до органів місцевого самоврядування та контролюючих органів, ініціювання проведення узгоджувальних нарад та робочих зустрічей в органах місцевого самоврядування за участю замовника (уповноваженого представника замовника) тощо з метою максимального прискорення здійснення заходів щодо відведення земельних ділянок для розміщення відповідних об'єктів електроенергетики.

ОСР після завершення робіт з приєднання повідомляє замовника у спосіб, указаний у заяві про приєднання, про готовність власних мереж до підключення електроустановок замовника шляхом надання повідомлення про надання послуги з приєднання в частині зовнішнього електрозабезпечення. Зазначене повідомлення про надання послуги з приєднання є підставою для укладання замовником договорів (або внесення змін до діючих договорів) згідно з вимогами, встановленими на ринку електричної енергії.

Фактом виконання зобов'язання ОСР з приєднання об'єкта замовника (будівництва електричних мереж зовнішнього електропостачання об'єкта замовника від місця забезпечення потужності в точку приєднання) є факт подачі напруги в узгоджену точку приєднання та встановлення в точці приєднання ввідного пристрою із комутаційним апаратом (ввідним). Факт надання послуги з приєднання підтверджується наданим ОСР замовнику повідомленням про надання послуги з приєднання.

Послуга з приєднання вважається наданою з дати надання ОСР замовнику повідомлення.

Після отримання довідки про виконання технічних умов у частині зовнішнього електрозабезпечення Замовник надає ОСР заяву на підключення, до якої додаються:

  • документи, що підтверджують прийняття в експлуатацію (сертифікат або декларація) новозбудованих, реконструйованих або технічно переоснащених об’єктів Замовника;
  • документи, що підтверджують укладання Замовником договорів (або внесення змін до діючих договорів) згідно з вимогами, встановленими на ринку електричної енергії;
  • документи, що підтверджують отримання Замовником послуги з улаштування комерційного обліку електричної енергії.

Підключення електроустановок Замовника до електричної мережі здійснюється протягом 5 робочих днів після отримання заяви Замовника або 10 робочих днів, якщо підключення потребує припинення електропостачання інших Користувачів.

Плата за стандартне приєднання електроустановок до електричних мереж розраховується Товариством у відповідності до  «Методики (порядку) формування плати за приєднання до системи передачі та системи розподілу» затвердженої постановою НКРЕКП від 18.12.2018 р. № 1965, із застосуванням ставок, затверджених постановою НКРЕКП № 2700 від 23.12.2020 р., «Про затвердження ставок плати за стандартне приєднання на 2021 рік» та постановою НКРЕКП № 2701 від 23.12.2020 р. «Про затвердження ставок плати за нестандартне приєднання потужності та ставок плати за лінійну частину приєднання на 2021 рік».

Порядок розгляду проєктної документації

1. Загальні положення

1.1. Замовник послуги з приєднання до електричних мереж оператора системи розподілу (далі ОСР) повинен забезпечити розроблення проєктної документації та її узгодження з ОСР та іншими зацікавленими організаціями у разі:

1.1.1. нестандартного приєднання, з проєктуванням замовником лінійної частини приєднання: на електроустановки зовнішнього електрозабезпечення (будівництва електричних мереж лінійної частини приєднання від точки забезпечення потужності до точки приєднання);

1.1.2. нестандартного приєднання «під ключ» або нестандартного приєднання, з проєктуванням замовником лінійної частини приєднання для об’єктів  напругою в точці приєднання вище 27,5 кВ: на електроустановки внутрішнього електрозабезпечення (у межах земельної ділянки Замовника) від точки приєднання до об'єкта Замовника на території цієї земельної ділянки;

1.1.3. стандартного приєднання, нестандартного приєднання «під ключ» або нестандартного приєднання, з проєктуванням замовником лінійної частини приєднання: на улаштування вузла комерційного обліку електричної енергії (у випадку, якщо не застосовуються типові проєктні рішення).

1.2. Проєктна документація має бути розроблена окремими частинами (томами) на електроустановки:

- зовнішнього електрозабезпечення (будівництва електричних мереж лінійної частини приєднання від точки забезпечення потужності до точки приєднання);

- внутрішнього електрозабезпечення (у межах земельної ділянки Замовника) від точки приєднання до об'єкта Замовника на території цієї земельної ділянки та улаштування вузла комерційного обліку електричної енергії.

1.3. Строк розгляду проєктної документації, отриманої ОСР на узгодження, не може перевищувати 15 робочих днів, починаючи з наступного робочого дня від дати отримання, а у разі необхідності узгодження з іншими ОСР - 30 робочих днів.

1.4. У разі наявності обґрунтованих зауважень з боку ОСР, Замовник здійснює доопрацювання проєктної документації у термін 30 робочих днів з дня отримання зауважень до неї. Замовник може продовжити строк доопрацювання проєктної документації шляхом письмового повідомлення ОСР, направленого не пізніше ніж за 2 робочі дні до закінчення строку доопрацювання.

1.5. Узгодження проєктної документації здійснюється ОСР безоплатно.

1.6. За результатами розгляду проєктної документації ОСР, що видав технічні умови, оформлює узагальнене технічне рішення щодо проєкту. Технічним рішенням проєктна документація або узгоджується, або до неї надаються обґрунтовані зауваження, що потребують доопрацювання проєкту. Обґрунтовані зауваження до проєктної документації мають містити посилання на вимоги стандартів та нормативних документів.

2. Вимоги до розроблення та оформлення проєктної документації

2.1. Проєктна документація оформлюється українською мовою, відповідно до вимог ДБН А.2.2-3-2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво», ДСТУ Б А.2.4-4:2009 «Основні вимоги до проектної та робочої документації», «Порядку розроблення проектної документації на будівництво об’єктів» затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №45 від 16.05.2011, вихідних даних та чинного законодавства України з урахуванням нормативних та галузевих документів.

2.2. Назва об’єкта будівництва за проєктною документацією має відповідати завданню на проєктування, не змінюватися на всіх стадіях проєктування та відображати вид будівництва (нове будівництво, реконструкція, капітальний ремонт) та його місце розташування.

2.3. Проектна документація на паперових носіях повинна бути зброшурована та завірена печатками і підписами відповідальних виконавців.

2.4. У складі проєктної документації обов’язкова наявність:

- завдання на проєктування, технічних умов та інших вихідних даних;

- копій кваліфікаційних сертифікатів відповідальних виконавців інженерів-проектувальників та наказу про призначення відповідальних інженерів-проєктувальників;

- розрахунку класу наслідків об’єкту будівництва;

- обґрунтування застосування коефіцієнтів на умови виконання робіт у розділі ПОБ (охоронна зона, щільна забудова і т.д.);

- актуальної топографічної зйомки з нанесеними кадастровими межами земельних ділянок;

- погоджень усіх зацікавлених організацій;

- креслення застосованих типових вузлів та опор з прив’язкою до конкретного об’єкту.

2.5. У специфікації матеріалів і устаткування необхідно вказувати тип матеріалів, устаткування і комплектуючих, повну назву підприємства-виробника або постачальника; надавати опитувальні листи, прайс-листи заводів-виробників або цінову пропозицію на основне устаткування.

3. Вимоги до передачі проєктної документації

3.1. Розроблена проєктна документація передається на узгодження у:

-  4-х примірниках у паперовому вигляді та електронному примірнику (на електронному носії або на e-mail: pkv@hoe.com.ua) – на електроустановки зовнішнього електрозабезпечення (від точки забезпечення потужності до точки приєднання);

-  2-ох примірниках у паперовому вигляді та електронному примірнику (на електронному носії або на e-mail: pkv@hoe.com.ua) – на електроустановки внутрішнього електрозабезпечення (від точки приєднання до об'єкта Замовника).

3.2. Проєктна документація на електроустановки зовнішнього електрозабезпечення у паперовому вигляді має містити план трас проєктованих електромереж з оригіналами погоджень усіх зацікавлених організацій.

3.3. Проєктна документація в електронному примірнику має бути надана у форматі в «pdf» (скановані копії оригінальних документів з підписами виконавців та погодження зацікавлених організацій). Додатково кошторисна документація на електроустановки зовнішнього електрозабезпечення надається у форматі «ims» програмного комплексу АВК-5 або форматі іншого програмного комплексу по випуску кошторисів.

3.4. Прийом документації на узгодження здійснюється разом із супровідним листом за адресою: м. Хмельницький, вул. Храновського, 11А, тел. 0382 78 78 36 (проектно-кошторисний відділ) або у відокремленних підрозділах (контакти за посиланням https://hoe.com.ua/page/vidokremleni-pidrozdili).

Наверх