03 Лют 2023
1124

Штраф не вирішує проблему: в Хмельницькобленерго розповіли про ситуацію з відключеннями

Інформаційний портал ХМ-ІНСАЙД

Невдоволення мешканців Хмельниччини «гойдалками» з графіком відключень наростає з кожним днем. Масла у вогонь підлила ще й інформація про виявлені порушення в АТ «Хмельницькобленерго» і 85 000 гривень штрафу. Тож у товаристві вирішили ще раз пояснити, чому змушені постійно «оптимізовувати» графік, чому непросто відключити сусідів, які заживлені разом із об’єктом критичної інфраструктури, що впливає на роботу енергетиків та інше.

Спікер пресконференції – технічний директор АТ «Хмельницькобленерго» Олексій Філіпчук. Подаємо його головні меседжі.

ПРО ДЕФІЦИТ І ЛІМІТ

На початок тижня дефіцит електроенергії був досить суттєвий. По Україні він становив третину від необхідного. У Хмельницькій області ліміт наразі – 50-51% (з необхідних 500 мегават маємо близько 250 МВт), а минулого тижня – близько 42%. Чим менший ліміт отримує область, тим триваліший час відключень. Все спожите поза лімітом призводить до аварійних відключень.

За рахунок відключень рівень спожитої електроенергії упродовж місяця зменшився на 15-20%.

«… оці спекуляції в соцмережах, які роздувають, що десь в якісь іншій області краще, а в Хмельницькій найбільше відключають, це, я впевнений, наступні ітерації розпалу ворожнечі і якесь посіяння паніки або внесення непорозумінь. Точно та сама історія стосується безпосередньо відключень районів електромереж… Пріоритетності включення чи відключення немає».

ПРО 6 ЧЕРГ У ГРАФІКУ

Кількість черг ніяк не впливає на кількість годин застосування відключень. Інструкцією визначено, що час застосування черги повинен бути 6 годин, плюс максимум 1 година на переключення чи додаткові обставини. Із часом неточності в графіку оптимізують. Графік, який був до цього -6/+2 – дійсно недостатній.

«Розробивши 6 черг, ми керувалися наступною логікою. Перше: для зняття соціальної напруги доопрацювали і довключили максимально усіх споживачів, які в тій чи іншій мірі не потрапили в чергу, були приєднані до об’єктів промисловості, критичної і соціальної інфраструктури. Нам вдалося від соціальної їх відділити. Також додатково опрацювали щодо адрес, номерів [будинків], щоби була максимальна ідентифікація їхньої зручності. Ну і ще одне: змінили графік черговості введення однієї черги на 3 години…».

Є три варіації графіка, які щотижня змінюватимуть за тим же принципом, що діє зараз (тобто -6/+3). При цьому, за можливості не вимикатимуть світло в ті години, які позначені сірим кольором у графіку. Сьогодні Хмельниччина має 280 МВт ліміту, тому здебільшого 3 години світло відсутнє – 6 годин світло є.

ПРО «ДЕНЬ БЕЗ ВІДКЛЮЧЕНЬ»

Такий режимний день анонсували на 31 січня, але він не відбувся. Його проводять для аналізу фактичних потреб області. Режимний день перенесено на невизначену дату, про неї повідомлять додатково, але він не впливає на загальний стан навантаження.

ПРО ІНФОРМУВАННЯ

Крім офіційного сайту та сторінки у Фейсбуці, з 1 лютого введено додатковий ресурс інформування: телеграм-канал «Хмельницькобленерго».

Якщо хтось не знайшов у графіку своєї адреси, необхідно повідомити про це, зателефонувавши у кол-центр.

Ліміти на наступну добу доводяться до області після 18 години, тому мешканці Хмельниччини отримують «свіжу» інформацію на завтра пізнього вечора.

ПРО СКАРГИ НА СУСІДІВ, ХЕЙТ І ВТРАТИ

З негодою, яка вирувала із 13 січня, енергетики боролися шість днів. Крім планових робіт, витрати на відновлення становили близько 4 000 000 гривень. Обладнання ламається, аварійних ситуацій більшає, через динаміку відключень в тому числі. Крім того, на виплату зарплати енергетикам залучено кредитні кошти.

Також є витрати на відновлення пошкодженого майна. Зокрема, на території Хмельниччини внаслідок ракетних ударів було пошкоджено 2 об’єкта енергетики, один із них зазнав уражень двічі. Аби їх повністю відновити, потрібно близько шести місяців.

«Коли відбувається відновлення внаслідок ракетного удару, є така стовідсоткова підтримка – «Молодці!». А коли в системі поруч не прилетіло, а ситуація критична, нам доводиться її рятувати, фактично робивши відключення, одразу починається загальний хейт працівників… Працівникам дякую. А всі свідомі люди, розуміючи, що в нашій країні війна, повинні спрямувати свій хейт в сторону підтримки, роботи на спільну справу – тримати тил».

Наразі кількість об’єктів критичної інфраструктури, затверджених Хмельницькою ОВА, становить близько 20% від усього навантаження. Якщо дефіцит значний, навіть ці об’єкти зобов’язані відключати на певний час. Зараз вживаються заходи, аби від лінії, на якій вони перебувають, від’єднати будинки, але це тривалий та технічно складний процес.

«Якщо вже така ситуація напружена, то йдіть до ОСББ та й відключайте, щоби спати мирніше. Ми відключаємо за графіком. Зараз до графіків погодинних відключень занесені усі об’єкти, які на лініях критичної інфраструктури».

ПРО ВПЛИВ МЕРІВ НА ВІДКЛЮЧЕННЯ

«Мер на процеси відключення не впливає. Ми активно комунікуємо з владою і головами міст. Наприклад, визначаємось при дефіциті електроенергії скільки на лінію буде виходити електротранспорту… Також проговорили, що у випадку додаткового дефіциту можливе відключення котелень на невеликий проміжок часу. Вони готові пропрацювати певний час на генераторах, щоби ми зняли навантаження і не підбурювати соціальну напругу».

ПРО ПЕРЕВІРКУ І ШТРАФ У 85 000 ГРИВЕНЬ

На думку Олексія Філіпчука, штраф не вирішить проблему, а є «заполітизованим» і необхідним для «зниження соціальної напруги». Втім визнав, що порушення були. Детальніше коментар щодо цього – у відео: 

Наверх