В Україні показник смертності від нещасних випадків невиробничого характеру втричі вищий, ніж у країнах Європейського Союзу та інших розвинених країнах. За даними Державної служби України з надзвичайних ситуацій, в Україні від нещасних випадків невиробничого характеру спричинених електричним струмом, травмується понад дві тисячі людей щороку, восьма частина з яких діти.
Тому керівництво АТ “Хмельницькобленерго” звертається до населення області, місцевих органів виконавчої влади з проханням дотримуватися основних правил поводження поблизу повітряних ліній електропередачі та трансформаторних підстанцій.
Пам’ятайте! Це дуже небезпечно:
- закидати дріт або будь-які інші предмети на проводи повітряних ліній електропередачі, розбивати лампи та ізолятори;
- підніматись на опори повітряних ліній електропередачі, на дахи будинків і будівель, на дерева, поблизу яких проходять лінії електропередачі;
- встановлювати металеві стойки для радіо- та телевізійних антен поблизу ліній електропередачі;
- зводити будь-які будови, складати дрова, солому тощо, розпалювати багаття під проводами ліній електропередачі, поблизу енергооб’єктів та під повітряними вводами будинків;
- проводити будівельні, розвантажувальні та інші роботи під лініями електропередачі;
- заходити на територію і в приміщення трансформаторних підстанцій, розподільчих пунктів і пристроїв, відчиняти люки і двері цих споруд, здійснювати самовільне переключення електричних апаратів та підключення до електричних мереж;
- запускати повітряних зміїв і влаштовувати ігри поблизу ліній електропередачі;
- ставити саморобні запобіжники (жучки) замість запобіжників заводського виготовлення;
- проводити земляні роботи в охоронній зоні кабельних ліній на глибині більше 0,3 м.
Лінії електропередачі можуть бути обірваними внаслідок природних чинників (сильний вітер, шторм, буря, сильний мороз), а також у результаті дії зовнішніх факторів (наїзд на опору транспорту, спроба викрадання дротів тощо). Тому заборонено наближатися до обірваних проводів ближче ніж на 8 метрів та торкатися до проводів, що звисають. Невідомо, під напругою вони чи ні. Не можна підходити до дерева, будинку та будь-якого іншого об’єкту, якщо на ньому лежить обірваний електричний дріт.
Людина може потрапити під дію електричного струму торкаючись вудкою до електричних проводів під час риболовлі. Таке може трапитися навіть за короткочасного дотику вудкою або навіть при недопустимо короткому наближенні вудки до повітряних ліній електропередачі під час її закидання, при дотику до наземних електричних кабелів, які можуть бути розташованими на березі водоймища. Небезпека ураження струмом під час риболовлі поширюється не лише на рибалку, а й на оточуючих людей.
Лінії електропередачі зазвичай мають охоронну зону у вигляді земельної ділянки та повітряного простору залежно від класу напруги лінії від 2 до 40 метрів. Тобто заборонено проводити риболовлю у місцях, де ймовірне наближення вудки до кабелю буде меншим за 2 метри.
Як правило, людина відчуває вплив електричного струму в той момент, коли попередити ураження струмом вже практично неможливо. Прикладів таких нещасних випадків з тяжкими опіками різних ділянок тіла (частіше — голови, шиї та рук), або й з летальним результатом, на жаль, надзвичайно багато. Тож, шановні споживачі, будьте обачними, бережіть своє життя і життя оточуючих вас людей!
У разі виявлення пошкоджень елементів повітряних ліній, обірваних проводів, пошкоджених дверей трансформаторних підстанцій необхідно повідомити Контакт-центр АТ “Хмельницькобленерго” за безкоштовним багатоканальним телефоном 0 800 50 50 62.
Ольга ШАФІНСЬКА,
провідний інженер служби охорони праці АТ «Хмельницькобленерго»