17 Лис 2023
2607

Крадіжка електроенергії – злочин!

Незважаючи на роботу енергетичної галузі в надзвичайно складних умовах, важливість забезпечення розрахунків між суб’єктами ринку та підготовки до зими, є споживачі, які зумисно нехтують своїми зобов’язаннями, зазначеними в Правилах роздрібного ринку електроенергії (ПРРЕЕ), та споживають електричну енергію поза обліком. Але вкрадена енергія – це не тільки збитки оператора системи розподілу (обленерго). Це недоотримані кошти постачальниками, виробниками електричної енергії, оператором системи передачі. Злодійські дії впливають на всі ланки енергетичної галузі.

Енергетики постійно удосконалюють методи боротьби із позаобліковим споживанням електричної енергії:

  • підключають електролічильники до автоматизованої системи комерційного обліку електроенергії (АСКОЕ);
  • виносять лічильники на межі балансової належності та місця з вільним доступом;
  • встановлюють антимагнітні індикатори на приладах обліку та технічний облік в трансформаторних підстанціях;
  • систематично аналізують рівень навантаження та споживання за комерційними лічильниками та проводять рейдові перевірки.

Завдяки клопіткій роботі щодо виявлення та запобігання позаобліковому споживанню – рівень втрат електричної енергії зменшується. Попри це, залишаються споживачі, які ризикують та намагаються споживати електроенергію поза обліком. Так, на Хмельниччині за 10 місяців 2023 року енергетики склали 376 протоколів про порушення ПРРЕЕ на загальну суму в 10,132 млн. Обсяг вкраденої електроенергії сягнув 1,627 млн кВт·год. 80 % крадіжок вчиняють побутові споживачі електричної енергії, тобто населення.

За 270 актами про порушення крадії уже сплатили 5,7 млн грн. В результаті їхні злодійські дії призвели лише до неочікуваних фінансових витрат та несправджених сподівань.

Важливо зазначити, що з крадія електричної енергії, окрім виплат за протоколом про порушення може бути стягнуто штраф або ініційовано розгляд кримінального правопорушення. Адже, згідно з статтею 188 Кримінального кодексу України крадіжка електричної енергії шляхом самовільного її використання без приладів обліку (якщо використання приладів обліку обов’язкове) дорівнює штрафу від 100 до 200 неоподаткованих мінімумів доходів громадян. Дії, що спричинюють зміну показів засобів вимірювальної техніки (використання постійних магнітів, високочастотних генераторів тощо), в тому числі умисне пошкодження приладів обліку, призводять  до кримінальної відповідальності та виправних робіт строком до 2 років. Ті ж самі дії вчинені повторно або за попередньою змовою групи осіб, та якщо завдано шкоди у великих розмірах, караються позбавленням волі на строк до 3 років.

Отже, хочемо застерегти – не варто сподіватися на вдачу та ризикувати. Дешевше оплачувати спожиту електричну енергію за лічильником, ніж шукати оманливі шляхи протизаконної економії. Споживач електричної енергії, який виконує свої зобов’язання, допомагає енергетичній галузі вистояти у цей непростий час.

Відділ зв’язків з громадськістю

Наверх